Skip to content

640 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1915

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block188
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
40%
Improvement Value:$187,500
60%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,721+4.2%
2024$8,368+2.7%
2023$8,147+1.8%
2022$8,003+25.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 7942, Page 305Recorded7/12/2006

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 7315, Page 88Recorded7/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1915