Skip to content

39 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block189
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2UHGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
54%
Improvement Value:$159,700
46%
Total Assessment$347,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,452+4.3%
2024$9,060+2.8%
2023$8,814+1.8%
2022$8,654-12.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 9521, Page 279Recorded11/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920