Skip to content

19 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$129,085
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block189
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,200
53%
Improvement Value:$117,700
47%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+4.2%
2024$6,705+2.7%
2023$6,527+1.8%
2022$6,412+21.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$129,085

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 9162, Page 290Recorded12/2/2016

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,108DeedBook 7876, Page 20Recorded4/26/2006

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5586, Page 24

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5509, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1920