Skip to content

505 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1976

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Apr 22, 2015

Property Information

Block202
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-HGB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
31%
Improvement Value:$382,900
69%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,431+4.2%
2024$14,807+2.7%
2023$14,416+1.8%
2022$14,162-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9034, Page 788NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1976