Skip to content

78 W 24th StBayonne, NJ 07002

Built 1974

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block194
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,644
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,600
31%
Improvement Value:$363,900
69%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,665+4.2%
2024$14,072+2.7%
2023$13,700+1.8%
2022$13,459-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 8998, Page 116NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1974