Skip to content

492 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block205
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,164
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
22%
Improvement Value:$891,300
78%
Total Assessment$1,141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,851+4.0%
2024$32,561+2.6%
2023$31,751+1.8%
2022$31,203+13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,050,000

From:

To:

Sq Ft8,164DeedBook 9478, Page 678Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft8,164DeedBook 9129, Page 385NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/6/2016

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 9129, Page 385

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

DeedBook 7188, Page 223Recorded1/5/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920