Skip to content

698 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1,770,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block154
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-O-4U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,766
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
25%
Improvement Value:$742,200
75%
Total Assessment$987,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,602+5.3%
2024$26,218+2.7%
2023$25,524+1.8%
2022$25,075+50.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,770,000

From:

To:

Sq Ft6,766DeedBook 9699, Page 877Recorded9/30/2022

Property Sale

Sale
$588,000

From:

To:

Sq Ft6,766DeedBook 9129, Page 860NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/8/2016

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5567, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1925