Skip to content

80 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1976

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block209
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,345
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
31%
Improvement Value:$348,000
69%
Total Assessment$503,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,064+4.2%
2024$13,495+2.7%
2023$13,138+1.8%
2022$12,907-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft2,345DeedBook 7445, Page 287NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1976