Skip to content

42 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block210
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,346
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$267,800
62%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,101+4.2%
2024$11,612+5.9%
2023$10,960+1.8%
2022$10,767-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 9649, Page 227Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$127,110

From:

To:

Sq Ft2,538DeedBook 8793, Page 603NU CodeUndivided interest (8)Recorded5/26/2011

Property Sale

Sale
$26,860
DeedBook 4892, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1920