Skip to content

19 E 21st St(Unit C0104)Bayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block212
Lot37
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3S-F-12U-BG-CND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,994
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
39%
Improvement Value:$189,200
61%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+4.2%
2024$8,282+2.7%
2023$8,063+1.8%
2022$7,921-20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft1,994DeedBook 9819, Page 49Recorded4/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1969