Skip to content

133 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Nov 7, 1995

Property Information

Block214
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
36%
Improvement Value:$257,700
64%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,324+4.2%
2024$10,866+2.7%
2023$10,579+1.8%
2022$10,392-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 4960, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1920