Skip to content

307 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 20, 1998

Property Information

Block257
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,419
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
39%
Improvement Value:$226,000
61%
Total Assessment$371,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,384+4.2%
2024$9,965+2.7%
2023$9,701+1.8%
2022$9,530-15.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5368, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1920