Skip to content

126 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block214
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
43%
Improvement Value:$202,600
57%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,999+4.2%
2024$9,594+2.7%
2023$9,341+1.8%
2022$9,176+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9282, Page 238Recorded2/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9189, Page 469Recorded3/28/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920