Skip to content

130 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$40,362,909
Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block214
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
31%
Improvement Value:$352,000
69%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,176+4.2%
2024$13,603+4.7%
2023$12,993+1.8%
2022$12,760+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,362,909

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 9744, Page 195NU CodeDoubtful title (14)Recorded5/2/2023

Property Sale

Sale
$562,000

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 9638, Page 796NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920