Skip to content

100 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 14, 2019

Property Information

Block215
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
39%
Improvement Value:$231,900
61%
Total Assessment$379,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+4.2%
2024$10,174+2.7%
2023$9,905+1.8%
2022$9,730+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 9389, Page 683NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920