Skip to content

32-34 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block216
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionFACTORY 1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,500
36%
Improvement Value:$338,000
64%
Total Assessment$528,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,777+4.2%
2024$14,180+2.7%
2023$13,804+1.8%
2022$13,561-17.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 9399, Page 330Recorded4/30/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1920