Skip to content

171 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block217
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
36%
Improvement Value:$330,000
64%
Total Assessment$515,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+4.2%
2024$13,817-7.2%
2023$14,894+1.8%
2022$14,631+20.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 9116, Page 5Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 8856, Page 196Recorded6/21/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920