Skip to content

518-524 Jf Kennedy Blvd(Unit C0205)Bayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block219
Lot45
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-24U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage688
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,600
52%
Improvement Value:$76,200
48%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+4.2%
2024$4,261+2.7%
2023$4,148+1.8%
2022$4,075+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft688DeedBook 9324, Page 212Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 8206, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920