Skip to content

87 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block219
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
36%
Improvement Value:$261,700
64%
Total Assessment$409,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,436+4.2%
2024$10,973+2.7%
2023$10,683+1.8%
2022$10,495+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9850, Page 470NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920