Skip to content

116 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$404,000
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block442
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
48%
Improvement Value:$148,100
52%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+4.2%
2024$7,612+2.7%
2023$7,410-1.4%
2022$7,516+20.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$404,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 9580, Page 486Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 8950, Page 900Recorded12/30/2013

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8950, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1920