Skip to content

40-46 W 20th St(Unit C0301)Bayonne, NJ 07002

Built 1988

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 16, 2020

Property Information

Block220
Lot36
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-14U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage984
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,400
41%
Improvement Value:$170,400
59%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,075+4.2%
2024$7,749+2.7%
2023$7,543+1.8%
2022$7,411+34.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 9504, Page 179Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 9356, Page 947NU CodeSheriff sale (12)Recorded11/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1988