Skip to content

40-46 W 20th St(Unit C0302)Bayonne, NJ 07002

Built 1988

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block220
Lot36
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description4S-B-CONDO-14U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage823
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
42%
Improvement Value:$137,900
58%
Total Assessment$237,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,646+4.2%
2024$6,377+2.7%
2023$6,209+1.8%
2022$6,099+32.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft823DeedBook 9770, Page 759Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 9220, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1988