Skip to content

164 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 10, 1996

Property Information

Block222
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,500
50%
Improvement Value:$188,200
50%
Total Assessment$377,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,560+4.2%
2024$10,134+2.7%
2023$9,866+1.8%
2022$9,692-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5154, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1920