Skip to content

57 Parkside LaneBayonne, NJ 07002

Built 1942

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jul 31, 1999

Property Information

Block223
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,427
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
55%
Improvement Value:$122,100
45%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+4.2%
2024$7,351+2.7%
2023$7,157+1.8%
2022$7,031-26.7%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5505, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1942