Skip to content

15 Parkside LaneBayonne, NJ 07002

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block223
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage827
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,900
47%
Improvement Value:$174,700
53%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,132+4.2%
2024$8,763+2.7%
2023$8,531+1.8%
2022$8,381+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft827DeedBook 8945, Page 545Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1942