Skip to content

69 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block263
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
55%
Improvement Value:$127,100
45%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+4.2%
2024$7,569+2.7%
2023$7,368+1.8%
2022$7,239-6.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5915, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1920