Skip to content

79 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block224
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2BLDG:3U TOTAL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
26%
Improvement Value:$441,200
74%
Total Assessment$596,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,670+4.2%
2024$15,996+37.2%
2023$11,655+1.8%
2022$11,449-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft1,977DeedBook 9932, Page 167Recorded9/24/2025

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,942DeedBook 9179, Page 767Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$23,900
DeedBook 5382, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1920