Skip to content

85 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Residential
Vacant

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 28, 2017

Property Information

Block224
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
68%
Improvement Value:$71,700
32%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+4.2%
2024$6,082+2.7%
2023$5,921+1.8%
2022$5,817-28.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9202, Page 875NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920