Skip to content

16 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block225
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
45%
Improvement Value:$190,600
55%
Total Assessment$347,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,713+4.2%
2024$9,321+2.7%
2023$9,074+1.8%
2022$8,914+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 9223, Page 720Recorded7/31/2017

Property Sale

Sale
$259,560

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 7378, Page 49Recorded10/8/2004

Property Sale

Sale
$138,100
DeedBook 5881, Page 100

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5204, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1920