Skip to content

20 W 15th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block252
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
54%
Improvement Value:$141,600
46%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,517+4.2%
2024$8,172+2.7%
2023$7,956+1.8%
2022$7,816-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9323, Page 65Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 8047, Page 136Recorded11/9/2006

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5153, Page 176

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4937, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1920