Skip to content

20 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block225
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage605
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
54%
Improvement Value:$129,200
46%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,907+4.2%
2024$7,588+2.7%
2023$7,387+1.8%
2022$7,257+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft605DeedBook 7283, Page 19Recorded5/13/2004

Property Sale

Sale
$94,250
DeedBook 5923, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1920