Skip to content

40 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block247
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,500
59%
Improvement Value:$104,800
41%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+4.2%
2024$6,796+2.7%
2023$6,616+1.8%
2022$6,500+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 7343, Page 26Recorded8/5/2004

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 7113, Page 252Recorded8/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920