Skip to content

36 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block225
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
49%
Improvement Value:$169,000
51%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,339+4.2%
2024$8,961+2.7%
2023$8,724+1.8%
2022$8,570+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 8833, Page 713NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/16/2012

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 7751, Page 210Recorded12/10/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5589, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1920