Skip to content

10 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block240
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
36%
Improvement Value:$276,200
64%
Total Assessment$429,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,017+4.2%
2024$11,532+2.7%
2023$11,226+1.8%
2022$11,029+10.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920