Skip to content

398 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 26, 2009

Property Information

Block226
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-2U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
55%
Improvement Value:$203,600
45%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,454+4.0%
2024$12,941+2.6%
2023$12,619+1.8%
2022$12,401-9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 8696, Page 473Recorded10/30/2009

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7424, Page 92Recorded12/21/2004

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 6085, Page 127Recorded11/22/2002

Property Built

Built

Year Built: 1900