Skip to content

396 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block226
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-NH-2U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
39%
Improvement Value:$390,000
61%
Total Assessment$640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,982+4.0%
2024$18,259-1.2%
2023$18,478+1.8%
2022$18,159-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

DeedBook 9897, Page 410Recorded5/1/2025

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft5,000DeedBook 9025, Page 72NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/4/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900