Skip to content

71 Andrew StBayonne, NJ 07002

Built 1910
Apartment

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block230
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-5U-NH
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage4,233
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
52%
Improvement Value:$231,900
48%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,474+4.2%
2024$12,929+2.7%
2023$12,587+1.8%
2022$12,366-20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft4,233DeedBook 8675, Page 79Recorded7/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1910