Skip to content

93 Andrew StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block230
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
29%
Improvement Value:$370,700
71%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,699+4.2%
2024$14,105+13.5%
2023$12,425+3.9%
2022$11,956-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 9548, Page 976Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$219,544

From:

To:

Sq Ft2,976DeedBook 9413, Page 771NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920