Skip to content

70 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block230
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
33%
Improvement Value:$300,900
67%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,532+4.2%
2024$12,025+2.7%
2023$11,707+1.8%
2022$11,501+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920