Skip to content

86 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2018

Property Information

Block230
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-1/2H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
45%
Improvement Value:$187,100
55%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+4.2%
2024$9,179+2.7%
2023$8,936+1.8%
2022$8,778-29.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 8040, Page 38Recorded10/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920