Skip to content

29-31 Andrew StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$83,173
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block231
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
42%
Improvement Value:$252,500
58%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,199+4.2%
2024$11,706+2.7%
2023$11,396+1.8%
2022$11,195-6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,173

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 9067, Page 492NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920