Skip to content

10 Cooper StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block234
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-5U-NH-G
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
51%
Improvement Value:$267,600
49%
Total Assessment$545,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,241+4.2%
2024$14,625+2.7%
2023$14,238+1.8%
2022$13,987-9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,510DeedBook 9567, Page 844NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920