Skip to content

189 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block235
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,784
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
37%
Improvement Value:$328,500
63%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,567+4.2%
2024$13,978+2.7%
2023$13,609+1.8%
2022$13,369-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970