Skip to content

181 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block235
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
37%
Improvement Value:$308,000
63%
Total Assessment$490,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726+4.2%
2024$13,171+2.7%
2023$12,822-5.4%
2022$13,551-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9221, Page 612Recorded7/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970