Skip to content

27 Country Village CtBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block236
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
34%
Improvement Value:$353,000
66%
Total Assessment$534,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,931+4.2%
2024$14,327+2.7%
2023$13,948+1.8%
2022$13,702-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 9327, Page 135Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5832, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1970