Skip to content

73 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block237
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$195,000
56%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+4.2%
2024$9,391+2.7%
2023$9,142+1.8%
2022$8,981-10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 9165, Page 664Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5208, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920