Skip to content

29 Sunset AveBayonne, NJ 07002

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2020

Property Information

Block23
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description3S-B-D-2U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,100
32%
Improvement Value:$330,200
68%
Total Assessment$485,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,569+4.2%
2024$13,021+2.7%
2023$12,676+2.7%
2022$12,340+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 6047, Page 23NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1964