Skip to content

25 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 24, 2015

Property Information

Block242
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
34%
Improvement Value:$316,200
66%
Total Assessment$481,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,454+4.2%
2024$12,911+2.7%
2023$12,569+1.8%
2022$12,348+26.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5403, Page 120

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5040, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1920