Skip to content

31-33 E 16th StBayonne, NJ 07002

Built 2002

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block242
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1UH-B&DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,599
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,100
31%
Improvement Value:$561,000
69%
Total Assessment$810,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,650+4.2%
2024$21,735+2.7%
2023$21,160+1.8%
2022$20,787+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2002