Skip to content

130 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 15, 2012

Property Information

Block244
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
36%
Improvement Value:$268,300
64%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+4.2%
2024$11,196+2.7%
2023$10,900+1.8%
2022$10,708-11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 8834, Page 337Recorded2/22/2012

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5280, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1920